Ziraat Bankası Tüketici Kredisi

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi başvurusu ile ihtiyaç, elektronik ürün, mobilya, cep telefonu, bilgisayar, tatil, ev tadilatı, eğitim, düğün, nişan, sağlık gibi tüm finansal gereksinimleri karşılayabilmek amaçlanır. Tüketici böylelikle şu an duyduğu ihtiyacı ertelemek zorunda kalmaz ve isteğine kendine uygun ödeme seçenekleriyle kavuşmuş olur.

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi İşlemleri

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi başvuru İşlemleri için Ziraat Bankası şubelerine, Ziraat Bankasının Web sitesine, Ziraat Mobile, İnternet Şubesine, ATM’ye ve Ziraat Bankasının çağrı merkezine (0850 220 00 00) başvuruda bulunulabilir.

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi için gerekli belgeler,

  • Başvuru Formu :Banka tarafından kredi başvurusunda bulunan kişilerin, isim, soy isim, iletişim bilgileri (adres, telefon, e-posta), iş durumu, nerede ve ne kadar süredir çalıştığı ne kadar maaş aldığı, kullanmak istediği kredi türü, ihtiyaç nedeni, kredi tutarı, istenen vade seçeneği bilgilerinin ve kredi başvurusunda bulunacak kişinin imzasının bulunduğu formdur. Ziraat Bankası Tüketici Kredisi Başvuru işlemleri için önemli bir evrak olup, bankadan temin edilmesi gerekir.
  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi (T.C. kimlik numarasının belirtildiği) ya da pasaport fotokopisi temin edilmelidir. Eski, yırtılmış, fotoğrafta tanınmayacak halde ve kullanılamayacak şekilde bükülmüş kimlik, ehliyet ve pasaport sunulmamalıdır. Yenisi ile başvuru yapılmalıdır.
  • Kişinin çalışma/iş durumuna göre ibraz edilmiş gelir belgesi : Ziraat Bankası Tüketici Kredisi için emekli, özel sektör ve kamu çalışanı ya da düzenli gelirini belgeleyebilen kişiler başvurabilir. Bu nedenle kredi başvurusunda bulunacak kişi emekli ise, emekli maaşı aldığına dair maaş belgesi, hesap hareketi ya da SGK’dan emekli olduğunu gösterir belge ibraz etmelidir. Emekli olduğunu kanıtlamak ve maaşını bildirmek gerekmektedir.

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi Başvuru Yapan Kişi Özel Sektör Çalışanı İse Ne Yapmalıdır?

Özel sektörde çalışan biri Ziraat Bankası Tüketici Kredisi için başvuru yapacak ise bankaya kredi başvurusunda bulunacağı zaman, SGK dökümü, maaş bordrosu, maaş bordrosunda imza atan kişinin yetkili olduğuna dair imza sirküleri belgelerini sunması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi Başvuru Yapan Kişi Kamu Personeli İse Ne yapmalıdır?

Kamu çalışanı Ziraat Bankası Tüketici Kredisi için başvuruda bulunurken maaş bordrosunu ve SGK dökümünü tamamlayıp sunmalıdır.

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi İçin Başvuru Yapan Kişiden Banka Şubesi İlave Evrak İsteyebilir mi?

*Ziraat Bankası şubesi kredi başvurusunda bulunan kişiden ilave belgeler isteyebilir. Ziraat Bankası Tüketici Kredisi almak için kişinin varsa mevcuttaki kredi ve kartı borçları nedeniyle Ziraat Bank şubesi ilave gelir belgesi isteyebilir. Örneğin kira geliri için kira kontratı ve tapu fotokopisi, çiftçilik geliri için çiftçi belgesi ve tarla tapu fotokopileri, aldığı başka maaş ya da gelirler (belgelenebilir olmalıdır) talep edilebilir. Nüfus cüzdan fotokopisine ilaveten ehliyet belgesi ile çift kimlik kontrolü yapılabilir. Amaç kredi için olumlu kanaat verebilmek adına başvuran kişinin krediyi ödeyebileceğini belgelerle destekleyip kanıtlamaktır.

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi için bankaya başvuruda bulunan kişinin talep ettiği kredi miktarı ile aldığı maaş ve geliri örtüşmüyor ise, banka kredi dosyası için kefil isteyebilir. Kefil de aynı kredi başvurusunda bulunacak kişi gibi tüm evrakları sunmalıdır. Ziraat Bankası Tüketici Kredisi alacak kişinin gelirinin üçte birini aşacak şekilde yüksek rakamlı kredi başvurusunda bulunduğunda banka şubesi evde yaşayan ve maaşı, geliri olan diğer aile fertlerinin de gelir belgelerini kredi dosyasına sunulmasını isteyebilir. Bu durumda aynı evde oturduklarını gösterir ikametgâh ilmühaberi de ibraz edilmelidir.

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi Başvurusunda Dikkate Alınacak Hususlar

  • Ziraat Bankası Tüketici Kredisi için başvuru yapan ihtiyaç sahipleri öncelikle son derece titizlikle evraklarını hazırlamalı ve ne amaçla kredi çekmek istediğini açık bir dille ifade etmelidir.
  • Evraklarını güncel ve kullanılabilir şekilde sunmalı ve doğruluğunun teyit ettirileceğini unutmamalıdır. Örneğin maaş bordrosu ya da emekli maaş aldığı belgeyi sunacak kişi en son maaş belgesini ibraz etmeli. Yırtık, eskimiş, yıpranmış halde olmamasına ve temiz olmasına dikkat edilmelidir.
  • Ziraat Bankası Tüketici Kredisi almak isteyen kişinin maaş bordrosuna imza atılmış ise imza atan kişinin bu imzayı atmaya yetkin olduğu gösteren noterden tasdikli imza sirküleri kredi dosyasına ilave edilmelidir.
  • Başvuru formu doldurulurken bilgiler doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır. İşe giriş tarihi ve nerede çalışıldığı, istenecek SGK dökümünde görüleceği için bu konuda dürüst olunmalıdır. Ziraat Bankası Tüketici Kredisi için müracaat eden kişinin banka şubesine ibraz ettiği SGK dökümünde hangi şirkette ne kadar süre çalışıldığı ve sigortalı gün sayısı gibi bilgiler olduğundan yalan beyanlar ortaya çıkacaktır.
  • Ziraat Bankası Tüketici Kredisi başvurusu yapacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. En az 1 yıldır sigortalı bir işte kesintisiz çalışıyor olması da önem verilen hususlardandır. Uzun yıllar düzenli şekilde çalışan kişiler kredi konusunda biraz daha avantajlıdır. Banka şubesi kredi başvurusunda bulunacak kişinin işyerini arayıp işyeri teyidi yapabilir.

Ziraat Bankası Kredi Faiz Oranı: %1.79

Adres: Hacı Bayram Mahallesi Atatürk Bulvarı, No:8 06050 Altındağ / ANKARA

Telefon Numarası: 0850 220 00 00

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir